Warner Bros. Entertainment, Inc., також відома як Warner Bros. Pictures чи просто Warner Bros.; вимовляється — американська компанія, один з найбільших концернів з виробництва фільмів і телесеріалів; філія групи компаній Time Warner з офісом у Каліфорнії (США).
1903-1923: Заснування
Компанія названа на честь чотирьох братів Ворнер: Гаррі Ворнер (Хірш Вансколасер) (1881-1958), Альберта Ворнер (Аарон Вансколасер) (1883-1967), Сема Ворнер (Шмуль Вансколасер) (1887-1927) і Джека Ворнер (Іцхак Вансколасер ) (1892-1978)), — батьки яких емігрували з Білорусі (тоді територія Польщі) в США через Англію і Канаду.
У 1904 брати заснували компанію Duquesne Amusement & Supply Company (попередник Warner Bros.), яка займалася поширенням фільмів. Згодом територія, яку обслуговувала їхня компанія, розширилась — і включала чотири штати.Три старших брати почали займатися кіноіндустрією ще в 1903 році, демонструючи фільми для гірських робітників в Пенсильванії і Огайо; того ж року в місті Нью Касл (Пенсильванія) вони відкрили «Каскад», свій перший кінотеатр.
На початку Першої світової війни брати почали займатися виробництвом власних фільмів і в 1918 відкрили студію Warner Bros. Studio на Бульварі Сансет в Голівуді. Сем і Джек Ворнер займалися виробництвом картин, у той час як Гаррі і Альберт займалися фінансами в Нью-Йорку: в 1923 вони формально об'єдналися в корпорацію Warner Bros. Pictures, Inc.
Компанія процвітала, що й дозволило братам у 1924 отримати позику на Волл-стріт. На ці кошти вони придбали компанію Vitagraph Company, яка мала загальнонаціональну дистриб'юторську мережу, а також закупили кілька радіостанцій і побудовали нові театри.
1923-1933: Звук, колір, стиль
За наполяганням Сема Ворнер компанія почала активно розвивати кінематограф зі звуком і з 1926 року почала виробляти фільми зі звуком і звуковими ефектами. У 1927 був випущений фільм «Співак Джазу» з діалогами. Фільм став справжньою сенсацією і поклав початок ері «картин, що розмовляють». Самі брати не були присутні на прем'єрі через смерть Сема.
В 1928 компанія придбала одну з найбільших мереж кінотеатрів — Stanley Company. Трохи пізніше, в 1929, брати придбали свого головного конкурента — First National Pictures. Суд дозволив об'єднати обидві компанії під маркою «Warner» за умови, що до 1938-го брати будуть випускати по кілька фільмів на рік під маркою First National Pictures.
В 1928 брати випустили на екрани картину «Вогні Нью-Йорка» з повноцінною звуковою доріжкою. Другий звуковою «Жах» З цього моменту вся кіноіндустрія остаточно перейшла на фільми зі звуком. До кінця 1929 всі великі кіностудії випускали тільки звукові фільми.
В 1929 Warner Bros. випустили перший повнокольоровий фільм «On with the Show». Друга кольорова картина, «Золотокопи Бродвею» , стала настільки популярною, що демонструвалася в кінотеатрах протягом десяти років. Так почалася епоха кольорового кіно.
У період з 1929 по 1931 Ворнер випустили безліч кольорових фільмів («Саллі», «Яскраві вогні», «Пісня полум'я», «Пісня Заходу», «Під місяцем штату Техас» та ін.) Більшість з них були мюзиклами, і досить швидко набридли глядачам, тому студії довелося піти з цього жанру.
Під керівництвом Дерріла Занука у 1930-х студія прославилась своїми гангстерськими фільмами, а потім і мелодрамами. Близько 1934 у компанії виникли проблеми з цензурою, тому вона переключились на зйомки історичних картин.
1930: мультфільми
У 1930-х роках створено незалежну компанію «Warner's Cartoon», яка під керівництвом Леона Шлезінгера займалася створенням мультфільмів. У 1931 році створено нову серію мультфільмів — «Веселі мелодії» — гумористичних замальовок з джазовим саундтреком.
У 1933 на студію прийшли нові художники: Джек Кінг, Фриз Фрілінг та ін. — котрі вивели на екрани знаменитого Бадді . Студія користувалася впізнаваним стилем, завдяки якому стала дуже популярною. Серед персонажів мультфільмів всесвітню відомість отримали кролик Багз Банні і качур Даффі Дак.
З 1995 року і до наших днів
У 1995 компанія, орієнтуючись на підліткову аудиторію, запустила власну телевізійну мережу WB Network: канал демонстрував найпопулярніші в США серіали («Сьоме небо», «Таємниці Смолвіля» та ін.) У 2006 році Warner і корпорація CBS прийняли рішення закрити свої телевізійні мережі і створити нову — CW Television Network.
У 1997 студія випустила повнометражний музичний мультфільм «Коти не танцюють».
У 2001 шляхом злиття AOL, Inc. і Time Warner, Inc. було створено AOL Time Warner, Inc. Проте через різке зниження доходів і кризу дот-комів, у 2003 акронім AOL з назви компанії знову зникає і повертається Time Warner.
У 2008 Warner Brothers поглинає компанію New Line Cinema.
До речі, компанія Warner Brother випустила й перший у світі звуковий фільм жахів. Знятий в 1928 році за мотивами розповідей Эдгара Аллана По, «The Terror» був надзвичайно добре сприйнятий як глядачами, так і критиками. На жаль, небачений раніше успіх не приніс братам Уорнер радості. У тому ж році з життя пішов сорокалітній Сэм Уорнер, так і не доживши до втілення в життя підтримуваної имидеи.
Компанія Warner Brother тим часом продовжувала розростатися й розбудовуватися. Спочатку вона викупила мережу кінотеатрів Stanley Company, а потім поглинула й свого основного конкурента — First National Pictures.
Слідом за звуком Warner Brother внесли у свої кінокартини ще й колір. Фільми «On with the Show» і «Gold Diggers of Broadway» стали першими повнобарвними картинами в історії кіно. До речі, останній фільм придбав настільки більшу популярність, що не сходив з екранів більш десяти літ.
В 30-х роках Warner Brothers подарувала глядачам мальовані мультфільми. «Веселі мелодії» з їхніми джазовими замальовками напевно знайомі й багатьом з наших співвітчизників. Саме в ці роки компанія також випустила у світло гаряче улюбленого всіма кролика Багза Банни й качку Даффи Дака, а небагато пізніше порадувала своїх маленьких глядачів ще й серією мультфільмів про Тома й Джерри.
Успіх компанії продовжував рости, і навіть Друга Світова Війна не змогла стати цьому перешкодою. Саме навпаки, саме в 40-і роки зусиллями Warner Brothers були відкрито багато акторів, які пізніше досяглися світовий популярності. Але якщо є зльоти, то завжди бувають і падіння. Для Warner Brothers лихоліття настали, коли Верховний Суд США в 1948 році прийняв розв`язок відокремити кіновиробництво від кінотеатрів. Втративши разом з мережею приналежних їм кінотеатрів і основне джерело доходів, брати Уорнеры були змушено продати свою кінокомпанію великому банківському синдикату. Підписання цього договору про продаж могло б стати початком кінця компанії. Але, як виявилося, доти, поки живі брати Уорнеры, буде розбудовуватися і їх компанія. Основним інвестором синдикату, що викупив кінокомпанію, виявився молодший із братів Уорнеров — Джек. І хоча Гарри й Альберт так і не змогли вибачити йому подібної витівки, компанія продовжувала перебувати в надійних руках одного з неї творців.
Саме завдяки зусиллям грамотного керівника Джека Уорнера Warner Brothers продовжувала домагатися успіху й не втрачала набраних нею оборотів. Так протривало до 1967 року, коли останній із братів не розв`язав остаточно відійти від справ. Своє дітище він продав канадської компанії Seven Arts Productions майже за 80 млн. доларів. З тих пор Warner Brothers не раз міняла своїх власників, а відповідно й своя назва (Warner Bros.-Seven Arts, Warner Bros. Pictures, Warner Communications).На сьогоднішній день кінокомпанія називається Time Warner ( як результат злиття з компанією Time Inc.) і належить корпорації AOL. В 2008 році Warner Bros. поглинає New Line Cinema, продовжуючи разом з тим активно випускати всі нову й нову продукцію. Саме на студії Warner Brothers були зняті такі фільми як «Зелена миля», «Матриця», «Початок», «Відступники», «Адвокат диявола», «Шерлок Холмс», серія фільмів про Гарри Втраті, а також багато і багато інші. А це означає, що навіть без братів Уорнер справи кінокомпанії можуть іти відмінно.
До речі, логотип Warner Brothers протягом усіх років існування компанії також перетерпів ряд змін. Спочатку він являв собою лише чорний схематично намальований щит з буквами WB у його нижній частині. Верхню половину щита займало зображення будинку, у якому перебував офіс компанії, а знизу красувався напис: «Warner Brothers – класика екрана». Незабаром літери WB збільшилися й зайняли практично весь простір щита. Через якийсь час логотип придбав колір і відомий нам тло блакитного неба. Періодично випускалися ювілейні й дазайнерские версії лого, але всі вони, як правило, затримувалися не на довго.