Кінокомпанія Волта Діснея — одна з найбільших корпорацій індустрії розваг у світі. Заснована 16 жовтня 1923 братами Волтером і Роєм Діснеями як невелика анімаційна студія, станом на червень 2015 року є однією з найбільших голлівудських студій, власником 11-ти тематичних парків і двох аквапарків, а також декількох мереж телерадіомовлення, до числа яких відноситься Американська телерадіомовна компанія (Ей-Бі-Сі).
Штаб-квартира компанії Волта Діснея і основні виробничі потужності зосереджені на Студії Волта Діснея (Walt Disney Studios) у місті Бербанк, штат Каліфорнія, США.
Компанія Волта Діснея входить в промисловий індекс Доу-Джонса. Ринкова капіталізація на 16 травня 2013 — близько 122 млрд доларів.
Довоєнна історія
У 1923 році Дісней переїжджає до Лос-Анджелеса, де зі своїм братом Роєм 16 жовтня створює в Голлівуді «Disney Brothers Cartoon Studio» (згодом «The Walt Disney Studio» і «The Walt Disney Company»).
1 березня 1924 року Дісней презентував свій перший трюковий фільм «День Аліси на морі», що його підказали герої книги Льюїса Керрола «Аліса в Країні чудес». Свою серію фільмів, намальованих у 1926—1927 рр., режисер теж назвав на честь героїні цієї книги — «Аліса в країні анімації» (всього Дісней зняв 56 фільмів про пригоди Аліси).
1927 року величезну популярність мав фільм «Кролик Освальд», а його герой відкриває галерею знаменитих персонажів із фільмів Діснея. Мишеняти Міккі Мауса, що його намалював компаньйон Діснея і за сумісництвом старший аніматор Аб Айверкс, спочатку звали Мортімер, проте згодом дістав ім'я, сьогодні добре відоме в усьому світі. Уперше мишеня Міккі Маус з'явився в німому фільмі «Шалений аероплан» (1928), а того ж року став героєм і першого звукового фільму Діснея — «Пароплав Віллі» (перший в історії мальований фільм із синхронним звуком). У перших стрічках Дісней озвучив мишеня, а невдовзі цей фільм відкрив перед молодим режисером дорогу до приголомшливої кар'єри. Тоді ж остаточно сформувався впізнаваний стиль діснеївських фільмів, що багато в чому визначався особистим внеском його старшого аніматора Аба Айверкса.
1929 року Дісней почав працювати над циклом «Кумедні симфонії», й на 1938 рік зняв понад 70 серій, разом з такими шедеврами, як «Танець скелетів» (1929), «Гидке каченя» (1932), «Троє поросят» (1933). Уже в цих фільмах з'являються герої, що стали всесвітньо відомими — смішні песики Плуто (1930) і Гуфі (1932), а також каченя Дональд Дак (у своїй характерній матроській формі він став одним із найзнаменитіших персонажів із діснеєвських мультфільмів, уперше з'явившись на екрані 1934 року).
Дісней збив величезний капітал на популярності своїх персонажів.Після виходу на экран ці герої з'являлись на сторінках коміксів, на тисячах різних предметів. вже в 1930-ті роки з'явились іграшки, що скидалися на героїв Діснея. Образи Міккі Мауса чи каченяти Дональда Дака використовували при виробництві годинників, предметів одягу й інших речей повсякденного користування. Нерідко за їхньої допомоги рекламували ті чи ті товари. Дісней продавав за кордон ліцензії, що дозволяли використовувати в комерційних цілях образи з його мультфільмів.
Коли Діснею було 14 років і він підробляв продаючи газети, в Канзас-Сіті він побачив короткий німий мультфільм про Білосніжку, який йому запам'ятався на все життя. Восени 1934 року Дісней зробив перший начерк сценарію за мотивами казки братів Грімм. Над останньою версією цього сценарію разом із Діснеєм трудилось декілька осіб, включно Отто Інгландера, Ерла Гарда й Теда Сірса. 21 грудня 1937 року на екранах Америки вперше був показаний повнометражний анімаційний фільм Діснея «Білосніжка і семеро гномів» за казкою братів Грімм. «Білосніжка» принесла Діснею колосальний успіх: всесвітню популярність, понад 8 млн доларів доходу й захоплені відгуки в професійній пресі.Невдовзі з'явилися нові повнометражні фільми діснеєвської студії. «Піноккіо» (1940) за казкою італійського письменника XIX століття Карло Коллоді глядачі сприйняли із захватом, що поділяли й критики. І цей успіх був результатом титанічної праці: приміром, щоби краще намалювати сцену, коли Піноккіо намагається втекти від кита, художники довго вивчали звички та рухи справжніх китів. Відмінні малюнки, динамічний сюжет, прекрасно підкреслений музикою, забезпечили фільму величезний успіх — досі «Піноккіо»поряд із «Білосніжкою» вважається найкращим фільмом Діснея. Музика до цього фільму, авторами якої були Лі Харлайн, Поль Сміт і Нед Вашінгтон, була нагороджена «Оскаром». Була також відзначена пісенька «When you wish upon a star» (музика Лі Харлайна на слова Неда Вашінгтона).
Суперечливі думки викликала «Фантазія» (1940)режисера Волта Діснея на сценарій Джо Гранта і Діка Г'юмара й під музичним керівництвом Едварда Пламба. Ідея фільму виникла ще від часу роботи над «Кумедними симфоніями», де фабула тісно перепліталась із музичними творами. «Фантазія» — це смілий експеримент зі звуком, кольором і зображенням, спроба передати музику в лінії та кольорі, підпорядковуючи малюнок музичному контексту. Приміром, токката і фуга Йоганна Себастьяна Бахапоказані в вигляді абстрактних форм, а музика з балету Чайковського «Лускунчик» супроводжується танцем грибів; на тлі «Свята весни» Ігоря Стравінського розгортається барвистий сюжет сотворення світу. Найбільш позбавленим смаку фрагментом фільму критики називали сцену, коли під звуки «Пасторальної симфонії» Бетховена на екрані з'являються кентаври. І тільки в 1960-х роках «Фантазія» дістала визнання — коли такі твори стали масово пропагандувати популярну музику.
У «Фантазії» серед інших персонажів з'являється мишеня Міккі Маус, добре знайомий з ранніх фільмів Діснея. Перед зйомкою «Фантазії» Дісней разом з диригентом Леопольдом Стоковським зняв стрічку «Учень чародія» з Міккі Маусом у ролі невдачливого учня. В основу цього мультфільму покладений музичний твір Поля Дюка з тією ж назвою.
Повнометражні фільми, що їх створювала діснеєвська студія, часто називають сімейними. Зокрема, йдеться про фільм «Дамбо» (1941) — музична розповідь за мотивами книги Гелен Еберсон і Гарольда про маленького циркового слоненя, що навчився літати (продюсер — Волт Дісней, режисер — Бен Шарпстін). Динамічні кумедні пригоди, що збудовані на нестримній фантазії авторів, чудова пластика мальованих персонажів — усе це принесло фільму шалену популярність. Знаменитими стали сцени параду рожевих слонів, а також фантазії слоненяти, що випив келих шампанського.
До смерті Діснея
1950 року Дісней створив мальовану версію казки «Попелюшка» про скромну, прекрасну дівчину, що за допомогою доброї феї стає нареченою прекрасного принца. Режисерами фільму «Попелюшка» були Вілфред Джексон, Гамільтон Ласки, Клайд Джеронімі. У фільмі про Полпелюшку, що зняв Дісней, були використані останні технічні досягнення анімації того часу. Серед найбільш чудових сцен слід назвати ту, коли миші, що штовхають велетенського гарбуза, перетворюються на прекрасних скакунів, запряжених в карету, а добра фея перетворює шмаття Попелюшки на прекрасну бальну сукню. За прекрасну технічну майстерність фільм на Берлінському кінофестивалі був нагороджений «Золотим ведмедем», а творці стрічки знову по-хозяйськи розпорядились популярністю мальованих персонажів: діснеївська Попелюшка з'явилась на футболках, постільній білизні та хустинках в багатьох країнах світу.
Три режисери, що зняли «Попелюшку», на кіностудії Волта Діснея створили 1953 року новий шедевр — фільм «Пітер Пен» за книгою сера Джеймса Баррі. За цим повнометражним мультфільмом слідом пішли такі знамениті стрічки, як «Леді та Волоцюга» (1955), «Спляча красуня» (1959) і «Сто один далматинець» (1961), які стали класикою анімаційного кіно.
1948 року Волт Дісней почав знімати свою знамениту серію кольорових освітніх фільмів, головно про природу — зокрема, картини «Жива пустеля» (1953) і «Зникла прерія» (1954), режисером яких був Джеймс Елгар. Ці фільми здобули велику популярність, розкриваючи маловідомі сторони життя тварин і рослин, а також вселяючи глядачам ідеї збереження живої природи.
Тоді ж на діснеївській студії стали знімати гральні пригодницькі фільми, що розраховані на юного глядача — серед найбільш вартих уваги можна назвати «Острів скарбів» (1950) за повістю Роберта Льюїса Стівенсона (режисер Байрон Хаскін), «Робін Гуд» (1952) (режисер Кен Аннакін). Одною зі стрічок, що їх зняв Дісней, була знаменита «Мері Поппінс» (1964) — кінофантазія, в жанрі мюзикла про дітей, довірених няньки-чарівниці. Виконавиця головної ролі Джулі Ендрюс дістала «Оскар» за найкращу жіночу роль, а сам мюзикл був нагороджений п'ятьма «Оскарами» (режисер Роберт Стівенсон). В усіх цих фільмах Дісней виступав як продюсер, стежив за ходом зйомок і сильно впливав на художню сторону фільмів.
У 1950-ті роки студія Діснея розширила свою діяльність: щоденно стала готувати розважальні телепрограми «Діснейленд», 1955 року в Анахаймі, під Лос-Анджелесом, було відкрито розважальний комплекс із атракціонами «Діснейленд-парк», де діти, що оточені персонажами з улюблених діснеївських мультфільмів, потрапляли в атмосферу незабутнього свята. Згодом ця вдала ідея була тиражована: 1971 року в Орландо на Флориді з'явився «Світ Діснея», а 1992 року біля Парижа відкритий Євродіснейленд. Після смерті Діснея
15 грудня 1966 року Волт Дісней пішов з життя. Плани, що їх залишив Волт Дісней упродовж кількох років сприяли розвиткові компанії, керівництво якої взяв на свої плечі Рой Дісней. Фільми «Книга джунглів» і «Коти-аристократи»1970 року підтвердили вищість компанії в царині анімаційного кіно, а картина «Вірус кохання» стала найкасовішим фільмом року.
З метою ввійти в галузь дорослого кіно The Walt Disney Company заснувала нову кіностудію — Touchstone Pictures, що 1984 року випустила фільм «Сплеск» . За рік до цього компанія Disney запустила кабельний канал The Disney Channel. Платне телебачення виявилось комерційно успішним, проте керівники компанії розуміли, що вона має бути широко представлена й на ефірному телебаченні. Тому 1985 року Touchstone Pictures розпочала випуск неймовірно успішної передачі «Золоті дівчата», а з 1986 року по недільних вечорах стала виходити програма «Фільми Disney по неділях», яка згодом перейменована в «Чарівний світ Діснея» . 1988 року компанія Disney уперше стала лідером касових зборів серед голлівудських студій. Сталося це завдяки прибутку від прокату таких фільмів, як «Хто підставив кролика Роджера», «Доброго ранку, В'єтнам», а пізніше: «Люба, я зменшив дітей», «Дік Трейсі» . Були комерційно успішними фільми «Русалонька», «Красуня і Чудовисько», за ним, своєю чергою, йшов гігантський успіх фільму «Аладдін». Мультфільм «Красуня і Чудовисько» став першим мультфільмом, який висунули на премію Оскар за найкращий фільм року. Того ж року збільшились доходи звукозаписної компанії Hollywood Records.[23] До 2010 року The Walt Disney Company володіла кінокомпанією Miramax Films (вона разом зі своєю колекцією фільмів була продана за $660 млн групі інвесторів на чолі з Рональдом Тьютором). До того ж Walt Disney купила кіностудію 1993 року в братів Вайнштейнів за $80 млн, але в останні роки Miramax була фінансово неспроможною. Фільм «Король Лев», що став одним із найкасовіших фільмів в історії кінематографу, зміг підтвердити успіх Disney в царині мультфільмів . За ним 1995 року вийшов фільм «Покахонтас», а 1996 року — «Горбань із Нотр-Даму». Фільм спільного виробництва зі студією Pixar — «Історія іграшок» став першим повнометражним мультфільмом, повністю знятим методом комп'ютерної анімації.
2003 року два фільми The Walt Disney Company принесли касові збори понад 300 мільйонів доларів: фільм «Пірати Карибського моря: Прокляття «Чорної перлини»»і фільм спільного виробництва зі студією Pixar — «У пошуках Немо». У листопаді 2003 року компанія святкувала 75-річчя Міккі Мауса.
2006 року на каналі Disney Channel був показаний телефільм «Шкільний мюзикл». У травні того ж року компанія стала власником Pixar Animation Studios.У червні 2006 року вийшол мультфільм виробництва Disney/Pixar «Тачки», який здобув численну кількість призів. А анімаційний фільм «Рататуй», що вийшов у червні 2007 року став справжнім успіхом. Також того ж року знаменитий селезень Скрудж МакДак став почесним жителем міста Глазго. The Walt Disney Company 30 жовтня 2012 купила кінокомпанію Lucasfilm разом з правами на франшизу «Зоряні війни» за 4 мільярди доларів.
У 2009 році вийшов фільм «Принцеса і Жаба», у якому вирішили повернутись до традиційної анімації та мотивів казки. У 2010 році вийшов 50-й повнометражний анімований фільм Walt Disney Animation Studios, «Рапунцель: Заплутана історія». 1 листопада 2012 року в Україні вийшов повнометражний мультфільм «Ральф-руйнівник». Через день він вийшов у США. 21 листопада 2013 року вийшов фільм «Крижане серце», який здобув премію «Оскар» за найкращий анімаційний повнометражний фільм. Цей фільм став найкасовішим анімаційним фільмом в історії кінематографу.23 жовтня 2014 року вийшов фільм «Супер шістка», знятий за мотивами однойменного коміксу від Marvel. В 2016 році вийшов фільм «Зоотрополіс».
Розважальний підрозділ
Початковим і єдиним до 1955 року напрямом бізнесу компанії Волта Дісней був кінематограф. Підрозділ також відомий як Walt Disney Studios, включає кіно- і анімаційні студії Дісней, лейбли звукозапису і серію бродвейських театральних вистав. Починаючи від 2002 року цей підрозділ очолює Дік Кук.
У серпні 2009 року стало відомо, що Walt Disney Company купує Marvel Entertainment за 4,5 мільярда $. Для завершення угоди залишилось тільки рішення Антимонопольного комітету США. Disney поглинула Marvel зі всіма «тельбухами», включно з Marvel Comics, відому як Marvel Publishing (найбільш слабкофінансований підрозділ компанії), Marvel Animation (випускає мультфільми), Marvel Studios (створює повнометражне кіно) та багатьох інших.
Кінематограф
Buena Vista Motion Pictures Group це група основних кіностудій компанії Волта Діснея, який включає:
Walt Disney Pictures
Disney Nature
Marvel Studios
Lucasfilm
Touchstone Pictures (не під брендом «Disney»)
21st Century Fox
Walt Disney Pictures — американська кінокомпанія, має підрозділи в Японії і на території США. Це основна кінематографічна студія розважального медіаконгломерату The Walt Disney Company з штаб-квартирою в містечку Бербанк, штат Каліфорнія. Walt Disney Pictures є дочірньою компанією The Walt Disney Company. Кінокомпанія Walt Disney Pictures була заснована як підрозділ Діснею у 1983 році, і до цього моменту фільми Дісней виходили під лейблом материнської компанії, тоді називався The Walt Disney Company.
Walt Disney Pictures також включає в себе Walt Disney Feature Animation у яку в свою чергу входять студії DisneyToon Studios і придбана у 2006 році Pixar,а також є підрозділом Buena Vista Motion Pictures Group.
Логотип компанії являє собою силует замку Сплячої красуні в Діснейленді. Найбільш відомій версії логотипу, яка існувала з 1985 року, у 2006 році прийшов на зміну новий об'ємний логотип, створений новозеландською студією комп'ютерної графіки Weta Digital, вперше демонструвався в 2006 у фільмі «Пірати Карибського моря 2: Скриня мерця».
Протягом всього XX століття компанія Дісней була лідером мультиплікації і пробивала собі шлях майже в усіх аспектах мультиплікаційних технік.
Дісней історично робить продукцію з рейтингами G та PG, але «Пірати Карибського моря: Прокляття чорної перлини»,« Пірати Карибського моря 2: Скриня мерця» і «Пірати Карибського моря: На краю світу» отримали рейтинг PG-13.